Translate

28. 2. 2019.

Dojransko jezero

Jedna od najčešćih usputnih stanica ka letovalištima na severu Grčke je najmanje tektonsko jezero u Makedoniji - Dojransko jezero. 63% ovog jezera pripada Makedoniji, a ostatak Grčkoj. Granični prelaz na Dojranskom jezeru je najmanji koji sam do sada videla. Prošli smo ga brže nego na naplatnoj rampi na autoputu, možda i zbog toga što smo putovali na kraju sezone. U sezoni pretpostavljam da ni ovaj granični prelaz nije lišen dugih kolona vozila.

Na makedonskoj obali Dojranskog jezera još u praistoriji je postojalo naselje, tu gde se danas nalazi Stari Dojran. Tokom Prvog svetskog rata svo stanovništvo je evakuisano sa Dojranskog jezera i grad Dojran je bio potpuno uništen. Po završetku rata, deo stanovnika se vratio na Dojransko jezero i na 4 km od nekadašnjeg drevnog grada osnovali su novo naselje - Nov Dojran. Danas postoje oba naselja, a upravne zgrade se nalaze u Starom Dojranu. Tu postoje i brojni hoteli, apartmanski i drugi smeštaj, restorani, kiosci, a najlepše od svega su uređene plaže i dugačko šetalište pored jezera.

Meštani vole da prepričavaju legendu o nastanku imena jezera. Davnih dana, kako kaže legenda, tu nije ni postojalo jezero već samo dolina sa pašnjacima i jedan izvor vode. Nedaleko je živela lepa devojka Dojrana u koju se zaljubio turski vojskovođa Kaimakan, ali kako mu ljubav nije bila uzvraćena, on je na sve načine pokušavao da je osvoji i neprekidno je pratio Dojranu. Da bi izbegla udaju za njega, ona je jedini spas pronašla u viru izvora gde se utopila, a na tom mestu od tuge izvor je preplavio dolinu i nastalo je Dojransko jezero.

Legende su uvek interesantne za prepričavanje, a u realnosti Dojransko jezero nastanjuju različite vrste riba, kao što su kostreš, plaštica i šaran, zahvaljujući kojima je ovo jezero postalo jedan od svetskih prirodnih rariteta. Na različitim mestima duž jezera videla sam ribare. Neki od njih i dalje love ribu na stari način, uz pomoć ptica kormorana. Ovde se održavaju i brojna takmičenja u ribolovu. Zato ne čudi što svi restorani u blizini Dojranskog jezera nude specijalitete od ribe, od kojih najviše preporučuju dojranski krap.
 
Osim što je Dojransko jezero najbogatije ribom u Evropi, takođe obiluje raznovrsnom vegetacijom. Bogato je algama, koje mogu biti korisne za lečenje različitih zdravstvenih problema, pre svega za upale grla i sinusa. Dojransko jezero je poznato i po lekovitom blatu, koje je blagotvorno za kožna oboljenja, reumu i povrede zglobova.
 

Нема коментара:

Постави коментар