Translate

26. 2. 2023.

Taragona

 
O Taragoni nisam znala gotovo ništa pre nego što sam rešila da tamo provedem novogodišnje praznike. Činjenica da je to grad na moru u omiljenoj mi Španiji, nedaleko od Barselone, uglavnom je bila dovoljna za takav izbor.

Taragona je sa Barselonom, Valensijom i još nekim španskim gradovima dobro povezana železnicom. Železnica razdvaja obalu od grada koji se nalazi na brdašcu. Koga mrzi da se od mora do centra grada penje običnim stepenicama, može da koristi liftove, kojih ima nekoliko u gradu (mada nisu svi u funkciji), kao i pokretne stepenice.
Taragona je poznata po izobilju istorijskih znamenitosti iz rimskog doba. Ako želite da obiđete više ili sve istorijske lokalitete u Taragoni, najpovoljnije je kupiti kombinovanu ulaznicu koja pokriva 4 ili 7 lokacija.
Jedna od najvećih istorijski značajnih atrakcija u Taragoni je amfiteatar, koji se nalazi na uzvišenju iznad obale mora, a okružen je parkom sa bujnim mediteranskim zelenilom. Izgrađen je još u II veku nove ere i kapaciteta je 14 000 gledalaca. Nekada je služio za borbe između gladijatora i zveri, kao i za pogubljenja, koja su vršena u jamama ispod amfiteatra. Veći deo amfiteatra je dobro očuvan. U centralnom delu sačuvani su ostaci plana vizigotske bazilike iz VI veka, kao i romaničko-gotičke crkve iz XII veka.
Iznad amfiteatra i parka, nalaze se ostaci Rimskog cirkusa, sagrađenog krajem prvog veka nove ere, verovatno u vreme cara Domicijana. Prvobitni kapacitet mu je bio 30 000 gledalaca i koristio se za održavanje konjskih trka.
Ostaci rimskih zidina s kraja III veka i početka II veka pre nove ere, koji su smešteni u gornjem delu grada, za mene su bili možda najimpresivniji. Tu postoje tri dobro očuvane kule: Kabiskol, Minerva i Arzobispo, kao i gornji deo originalnih zidina. Kula Minerva je najtipičnija rimska kula od svih, dok je kula Arzobispo modifikovana tokom srednjeg veka.
Šetnja pored zidina i kula predstavlja pravi vremeplov i potpuni arheološki doživljaj, a s obzirom da su to rimska zdanja, ne čudi što podseća na Rim. Tu je čak i skulptura čuvene vučice sa Romulom i Remom.
Još jedan značajan istorijski lokalitet u Taragoni je Rimski forum. Na mestu, koje je u rimsko doba predstavljalo središte svakodnevnog života, danas se mogu videti ostaci tog nekada velikog trga, koji je bio oivičen najvažnijim građevinama u gradu, kao što su zgrada uprave - kurija, bazilika, hramovi i brojne prodavnice. Na žalost, urbanizacija Taragone u XIX veku dovela je do rušenja velikog dela foruma. Danas je ostao samo deo bazilike i ostaci hrama i nekih kuća.
Zahvaljujući arheološkim iskopavanjima, koja su vršena dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka, u Taragoni je otkriveno i veliko paleohrišćansko groblje. Takođe su pronađena paganska i hrišćanska groblja koja sadrže sarkofage, amfore, grobnice itd. Većina ovih iskopina može se videti u Arheološkom muzeju Taragone.
Taragona ima prelepo, dugačko šetalište po sredini ulice Rambla Nova, koja je prepuna prodavnica, restorana i barova. Duž ove šetališne zone raspoređene su brojne interesantne skulpture. Rambla Nova izlazi na tzv. Mediteranski balkon - vidikovac sa kojeg se pruža pogled na more, luku i rimski amfiteatar. Tu se obično okuplja najviše posetilaca, a nezaobilazni su i ulični svirači.
U Taragoni se nalazi velika luka, u čijoj je neposrednoj blizini jedan od najautentičnijih delova Taragone - El Serallo, poznata kao nekadašnja ribarska četvrt. Danas je to savršeno mesto za šetnju i uživanje u svežoj ribi i ukusnim mediteranskim specijalitetima. Tu je najveći izbor ne samo ribljih restorana u Taragoni. Veoma interesantne su starinske zgrade sa fasadama raskošnih boja, kao i fontane sa neobičnim skulpturama.
Svakako da turiste u Taragoni, pre svega tokom leta, najviše zanimaju plaže. Taragona se može pohvaliti obalom dugom 15 km sa brojnim plažama i uvalama. Neke su pristupačnije, a do nekih se dolazi preko stena i šumskih staza. Ono što je zajedničko za sve plaže u Taragoni i njenoj okolini je izuzetno fin, sitan pesak zlataste boje i kristalno čisto more. Taj deo španske obale se s razlogom zove Kosta Dorada, što znači zlatna obala.
Plaže nisu posećene samo tokom letnje sezone. Stanovnici Taragone uživaju u šetnji, džogiranju, vožnji bicikla i drugim aktivnostima pored plaže tokom cele godine. I u vreme novogodišnjih praznika bilo je posetilaca na plažama, čak i kupača. Sunčano i toplo vreme za to doba godine izmamilo je mnoge na plaže. Ni ja nisam odolela da bar ne umočim noge :).
Od svih plaža u Taragoni najviše mi se svidela plaža Tamarit, smeštena na najistočnijem delu područja koje obuhvata Taragona. Poznata je po istoimenom zamku koji je veoma popularan za organizovanje venčanja jer osim pejzaža, idealnog za bajkovite fotografije, unutar zamka se nalazi crkva u kojoj se parovi mogu venčati.
Ono što turistima nije privlačno ali je značajno za privredu Taragone jeste ogromna rafinerija nafte, koja je smeštena nešto dalje od grada, u jugozapadnom delu Taragone. Kada se prođe ova industrijska zona, samo jednu stanicu vozom od Taragone, stiže se do zabavnog parka PortAventura, fenomenalnog mesta za brojne zabavne aktivnosti posetilaca svih uzrasta.


Нема коментара:

Постави коментар