Translate

29. 5. 2017.

Skijatos


Najpopularniji od ostrva Sporada i najbliži kopnenom delu Grčke, Skijatos svakog leta obiđe više stotina hiljada turista. Duž 44 km obale ovog ostrva nalazi se čak 66 plaža, među kojima ubedljivu većinu čine peščane plaže. Zbog svega toga, Skijatos je već dugi niz godina veoma popularan među turistima zapadne i severne Evrope, a poslednjih godina ga posećuje i sve veći broj Srba. Meni se čak čini da naši turisti dominiraju ostrvom jer praktično nije bilo mesta gde nismo čuli srpski, šta više, sreli smo sasvim neočekivano i neke poznanike koji su takođe u to vreme (kraj avgusta, početak septembra prošle godine) letovali na Skijatosu.

Naj naj plaža po različitim kriterijumima – prirodnoj lepoti okruženja u kojem se nalazi, čistoći vode, prefinjenosti peska, sadržajima na plaži i raznim drugim detaljima, svakako je čuvena plaža Kukunaries. Toliko prirodnog hlada nisam imala prilike da vidim ni na jednoj drugoj plaži, ne samo u Grčkoj, već i šire. Zbog svega toga ne čudi što Kukunaries važi za jednu od najlepših plaža u Evropi. U ponudi naših turističkih agencija ima veoma malo smeštajnih objekata u blizini Kukunariesa ali vredi se potruditi i pronaći smeštaj baš u blizini ove plaže. Iza plaže se nalazi jezero okruženo borovom šumom i ceo taj deo je pod zaštitom države kao prirodni rezervat. Zbog toga je i ograničena gradnja u okolini plaže, pa se tek sa druge strane ulice, iza šume i jezera nalaze apartmani i hoteli.

Mi smo bili smešteni u prvom redu iza šume i jezera, u aparthotelu Lake, na oko 400m od plaže. Već prve večeri, nakon što smo sleteli i smestili se u sobu, na plaži su nas čekali labudovi koji su se ponosno brčkali u moru. U okruženju se mogu videti i razne druge životinje, poput pataka, koza, zečeva, konja itd. Na žalost, neizostavni su komarci i ose.

U okolini Kukunariesa nalazi se nekoliko plaža vrednih pažnje. Najbliža je Xenia beach koja se nastavlja na Kukunaries. Nedaleko je Banana beach, do koje se stiže za par minuta hoda jednom prilično strmom uzbrdicom. Tu se ustvari nalaze dve plaže, jedna pored druge, od kojih je manja rezervisana za nudiste. Osim toga, Banana beach je poznata po žurkama koje se uveče dešavaju upravo na toj plaži. Agia Eleni je smeštena severozapadno od Kukunariesa, na udaljenosti od svega par stotina metara. Veoma je popularna među našim turistima i Grcima. Severno od Agia Eleni nalazi se uvala Krifi Ammos koja izgleda veoma zanimljivo s brda ali se nismo spuštali na samu plažu jer nam je delovala nepristupačno.

Severno od Kukunariesa, na suprotnoj strani ostrva, nalaze se tri prelepe plaže: Mandraki, Elias i Agistros. Do najzapadnije od ove tri plaže, Mandraki, stigli smo za oko pola sata hoda.  Sam put do plaže je interesantan, prolazi se kroz borovu šumu, proplanke i brdašca. Na retkim mestima se vidi po neki objekat jer je praktično sve na obali. Mandraki je prelepa plaža prekrivena zlatastim peskom. Elias beach je čini mi se još lepša plaža (mada je teško proceniti) sa veoma interesantnim beach barom koji se nalazi iznad plaže, ukrašenim mnoštvom mediteranskih motiva.

Do plaže Agistros se može doći direktno sa Mandrakija, preko prilično oštrih i visokih stena ali je nama tu ponestalo hrabrosti i odlučili smo se za dosta dalji put. Možda se i vredi četvoronoške pentrati uz te stene s obzirom da nam je trebalo prilično vremena da stignemo do Agistrosa i to po najjačem suncu, negde u vreme ručka. Ova plaža je interesantna za videti, mada su prethodne dve lepše za kupanje. Pošto nas je stigao umor, a uz umor i glad, okrepili smo se u taverni na Agistrosu. Cene su bar duplo jače nego na npr. Kukunariesu, a porcije duplo manje... pa je u tom slučaju pametnija varijanta poneti neku klopu sa sobom kada se planira poseta ovoj plaži.

Najposećenije i najpristupačnije plaže nalaze se na južnoj obali Skijatosa. Skoro sve su peščane i bogate različitim turističkim sadržajima. Dobro su zaklonjene od severnog vetra meltemi i do svih vodi asfaltiran put. Izuzimajući Kukunaries, većina plaža na južnoj obali liče jedna na drugu.

Među turistima koji su smešteni u glavnom gradu Skijatosu, veoma je popularna plaža Megali Ammos, koja se nalazi na pešačkoj udaljenosti od grada Skijatosa. Plaža je uska, peščano-šljunkovita i na njoj je tokom leta velika gužva, posebno u popodnevnim časovima. Po mom mišljenju, to je jedna od lošijih plaža na ostrvu. Plaža Vassilias je po izgledu slična Megali Ammos, osim što ima ekstremno strm prilaz pa zbog toga na njoj skoro nikad nema gužve. Poslednjih godina je sve popularnija plaža Vromolimnos, kako među porodicama sa malom decom zbog plitke i čiste vode, tako i među mladima zahvaljujući dobro opremljenom velikom baru smeštenom na ovoj plaži u kojem se tokom celog dana puštaju popularni svetski hitovi. Za one koji ne vole plićake idealna je plaža Aghia Paraskevi, poznata i kao Platanias, u čijoj se blizini nalazi potok, što celom području daje poseban šarm. Među plažama na južnoj strani ostrva jedna od lepših je plaža Troulos, koja se osim nekoliko taverni, može pohvaliti i velikim prirodnim hladom, idealnim za popodnevnu dremku, što je moj suprug fino iskoristio... nije video mnogo od plaže ali se zato na njoj baš lepo odmorio :). U okolini Troulosa poslednjih godina niče sve više smeštaja različitog tipa, što govori o porastu popularnosti ove plaže među turistima.

Skijatos je toliko malo ostrvo da iznajmljivanje automobila na više od dva dana nema nekog smisla. Posebna priča je što na severu gotovo da nema asfaltnih puteva, pa je zbog toga najbolje iznajmiti ili džip ili skuter. Mi smo iznajmili manji auto koji nije prilagođen za vožnju po makadamu, pa nam je i dva dana vožnje bilo mnogo. Praktično nismo imali gde više da idemo! Ipak, automobil nam je poslužio da dođemo do nekih simpatičnih plaža koje ne bismo videli na drugi način. Jedna od njih je plaža Aselinos, koja je smeštena na severozapadnom delu ostrva. Plaža je prostrana, peščana, kristalno čiste vode i za razliku od većine plaža na jugu, na njoj uopšte nema gužve. Aselinos bih sasvim sigurno svrstala u top pet plaža na Skijatosu. Nedaleko se nalazi manja verzija ove plaže, koja se baš tako i zove - Small Aselinos.

Obišli smo i plažu Xanemos, smeštenu odmah iza aerodromske piste. Ideja nam je bila da snimimo koji aviončić izbliza ali smo se prilično razočarali jer smo mnogo bolje snimke aviona zabeležili iz grada Skijatosa, a i sama plaža je izložena je prilično jakom vetru, pa je to pokvarilo celokupan utisak. Za Xanemos na mnogim turističkim vodičima po Internetu piše da je nudistička plaža, mada je kada sam to pomenula našem vodiču na Skijatosu, on to oštro negirao. Mi zaista nismo videli nudiste na Xanemosu ali u to kratko vreme naše posete ovoj plaži na njoj nije ni bilo nikoga, tako da je ta informacija ostala neproverena...

Najviše fotografisana plaža na ostrvu je Lalaria sa atraktivnom šupljom stenom i besprekorno čistom vodom. Do nje se može doći samo morskim putem. Posuta je kamenjem za koje kažu da je jedinstveno i prepoznatljivo, posebno grčkim carinicima koji naplaćuju visoke kazne u slučaju da među prtljagom pronađu neki kamenčić sa Lalarije. Moj lični utisak je da ni kamenje a ni sama plaža nisu ništa spektakularno. 

I za ljubitelje planinarenja na Skijatosu ima interesantnih maršuta. Jedna od mogućih pešačkih trasa je poseta tvrđavi Kastro, najvećem srednjevekovnom gradu na Skijatosu koji datira iz 14. veka. Izgrađen je na steni iznad simpatične uvale i do njega se može doći samo peške. Iz grada Skijatosa se stiže za oko tri sata hoda, a elegantnija varijanta je prilaz s mora i u tom slučaju se od plaže, smeštene u podnožju tvrđave, do Kastra stiže za dvadesetak minuta. Pravi izazov je i plaža Megas Gialos, koja ima prilično strm i nepristupačan prilaz ali je pogled s brda na tu plažu fantastičan, a na plaži su nas dočekali fenomenalni talasi. 

Noćni život na ostrvu skoncentrisan je u glavnom gradu Skijatosu koji obiluje tavernama, barovima i noćnim klubovima, načičkanim duž uskih uličica. To je pravi mediteranski gradić u belo-plavom ruhu sa prelepim šetalištem i lukom. Tokom letnje sezone svuda u gradu je neprekidna gužva i mogu se čuti različiti jezici, a jedan od najčešćih je srpski :).

27. 5. 2017.

Lake Studios, Kukunaries


Ko voli lepe plaže i mirniju varijantu odmora na Skiatosu, najbolje je da smeštaj pronađe u blizini Kukunariesa - plaže po kojoj je Skiatos prepoznatljiv. U neposrednoj blizini plaže nije dozvoljena gradnja, pa tu i nema objekata ali iza prirodnog rezervata Kukunaries postoji veliki broj apartmana i manjih hotela. Lake Studios se nalaze u prvom redu iza plaže okružene borovom šumom i jezera. To je zapravo aparthotel sa bazenom unutar dvorišta. Mislim da sam se za deset dana samo jednom okupala u tom bazenu jer, iako je bazen sasvim solidan, bilo mi je mnogo lepše na plaži. 

Soba je bila prostranija nego što sam očekivala. Kuhinjica je bila opremljena svim potrebnim posuđem, ali ringle su bile veoma dotrajale i slabe. TV sam retko uključivala ali zato sam često koristila bežični Internet. Sa terase se pružao pogled na jezero i posebno je uveče bilo prijatno boraviti na terasi. Ipak, ose i komarci su ometali uživanje. Soba je čišćena svakodnevno, a posteljinu su menjali dva puta nedeljno.

U okolini aparthotela Lake osim lepih plaža i prirode, postoji nekoliko simpatičnih restorana i dve prodavnice. Za sve koji dolaze kolima ili iznajmljuju automobil na ostrvu, postoji parking u okviru objekta.

24. 5. 2017.

Šenbrun


Najpopularniji bečki dvorac nalazi se na nekoliko kilometara od centra Beča. Istorijat dvorca Šenbrun započinje 1569. godine kada je rimski imperator Maksimilijan II kupio Kateburg, mesto gde se nalazi današnji dvorac. Šenbrun je uređen u raskošnom baroknom stilu. Od XVIII veka pa sve do 1918. godine bio je rezidencija habzburških careva, a danas u okviru kompleksa Šenbrun nema plemića već tu stanuju obični ljudi, naravno samo u nekim njegovim delovima. Oni imaju tu čast da im dvorište čine prelepo uređeni vrtovi kojima se dive turisti iz celog sveta. Osim zelenila i cveća, u vrtovima posebnu pažnju privlače interesantne skulpture, fontane i letnikovac Gloriette.

Centralna prostorija u dvorcu je Velika Galerija – ogromna svečana dvorana u rokoko stilu, u kojoj su održavane dvorske svečanosti, poput raznih prijema i balova. Od 1994. godine u njoj se odvijaju državni prijemi. U dvorcu je jedna od najzanimljivijih prostorija Soba ogledala u kojoj je 1762. godine Mocart održao svoj prvi koncert sa svega 6 godina. Takođe su interesantne Porcelanska soba, Bogata soba, Lovačka soba, Salon Gobelin, Dvorska kapela i mnoge druge prostorije koje su imale različite namene.

Šenbrun je jedinstven po tome što se u njegovoj neposrednoj blizini nalazi Tiergarten, najstariji zoološki vrt na svetu osnovan 1752. godine, u kome su najveća atrakcija preslatke pande. Ovaj zoo vrt je nekoliko puta proglašen za najboji zoo vrt u Evropi.

Palatu Šenbrun godišnje poseti oko 2,5 miliona ljudi. Najviše posetilaca ima u proleće i jesen, kao i za vreme velikih praznika. U vreme novogodišnjih i božićnih praznika plato ispred palate Šenbrun pretvara se u veliku tržnicu gde možete kupiti raznorazne ručno rađene predmete, mnoštvo suvenira i novogodišnjih ukrasa i naravno jelke. Tu se takođe održavaju koncerti, kao i različiti programi za decu.

16. 5. 2017.

Beč


Opšte poznato je da ga ceo svet zove Wien ili Vienna, a mi Beč. Manje je poznato da taj naziv potiče od naših severnih suseda Mađara koji prestonicu Austrije zovu Becs.

Beč je poznat kao svetska prestonica muzike. U njemu su stvarali najpoznatiji kompozitori u svetu, kao što su Mocart, Betoven, Šubert, Hajdn, Štraus i drugi. Beč vekovima predano neguje tradiciju klasične muzike, pa je i dalje ostao neprevaziđen na tom polju. Zato ne čudi što je među brojnim atrakcijama ovog grada jedna od najposećenijih Bečka opera.

Bečka opera, kao i ostala najznačajnija zdanja u Beču, poput Prirodnjačkog muzeja, Muzeja istorije umetnosti, Univerziteta, Gradske skupštine, Parlamenta i drugih, nalaze se u istorijskom centru Beča, koji je zaokružen ulicom primerenog naziva - Ring. Tu su smešteni i raskošni parkovi, od kojih je verovatno najpopularniji Stadtpark, koji se prostire na 65.000 kvadratnih metara. U ovom parku među brojnim statuama umetnika, izdvaja se impresivni kip Johana Štrausa. Poseban ugođaj u ovom parku su poznate melodije klasične muzike koje upotpunjuju doživljaj Beča. U Beču na svakog stanovnika dođe čak 120 kvadratnih metara zelenila, čime se ovaj grad svrstava među najzelenije u Evropi. Parkovi su najlepši naravno u proleće ali Beč je i zimi veličanstven i lep, posebno u vreme novogodišnjih praznika kada je ceo grad okićen i veseo.

Jedan od simbola Beča je čuveni ogromni pokretni točak, koji je postao sinonim za park Prater, nekadašnje carsko lovište. Odatle se sa skoro 65 metara visine pruža prelep pogled na Beč. Svakako najslađe asocijacije na Beč su mocart kugle i saher torte, kojih ima u izobilju po bečkim poslastičarnicama i prodavnicama. Kad vam ponestane inspiracije za izbor suvenira, sa mocart kuglama nema promašaja :).

U Beču se nalaze i velelepni dvorci, od kojih su najpoznatiji Šenbrun i Belvedere. Njih ne krase samo raskošne odaje već i prelepo uređeni vrtovi. Ove palate su veoma posećene tokom cele godine, pa je oko njih skoro uvek velika gužva.

Osim palata, crkava, pozorišta, opere i drugih kulturnih zdanja, Beč se može pohvaliti i dugom kafanskom tradicijom. Prva kafana u Beču otvorena je 1683. godine. Interesantno je da je prvu bečku kafanu otvorio „naše gore list“ Somborac Franjo Đuro Kolčić, kao i da je ženama u Beču do 1856. godine bilo zabranjeno da uđu u kafanu.

Pored činjenice da u Beču ima pregršt interesantnih atrakcija, lokacija austrijske prestonice, na lepom plavom Dunavu, takođe privlači mnogobrojne turiste. Iz Beča se do Alpa stiže za sat vremena vožnje, koliko ima i do Bratislave.

5. 5. 2017.

Hotel Auris First Central, Dubai



Hotel Auris First Central se nalazi u četvrti Al Barsha, između Dubai Malla-a i Dubai Marine. Udaljen je par minuta od metro stanice u ulici Shaikh Zayed, tako da je dobro povezan sa ostalim delovima Dubaija. Smešten je u modernom oblakoderu koji se ne razlikuje mnogo od ostalih u njegovoj okolini, nasuprot pustinji kojom su okruženi.

Ispred ulaza u hotel Auris First Central postavljeno je nekoliko ulickanih oldtajmera, pa ako se desi da zalutate ovaj hotel ćete po tome prepoznati :). Hotelski lobi je prostran i uređen je u tradicionalnom stilu sa mnoštvom detalja. Na recepciji se odmah mogu uočiti portreti njihovih vladara. Osoblje je ljubazno i nenametljivo, što boravak u ovom hotelu čini sasvim prijatnim.

Hotelske sobe su naravno klimatizovane, kao i sve u Dubaiju, jer bi život u ovom gradu bio nemoguć bez klima uređaja. U sobama osim udobnog kreveta, postoji radni sto, mini bar, TV prijemnik i sef. Kupatilo je standardno opremljeno i bilo je izuzetno čisto, kao i ostatak sobe.

Ko želi da se rekreira može da koristi teretanu, a bazenčić na terasi jednog od poslednjih spratova hotela, odakle se pruža pogled na ostale nebodere u okruženju, više je za relaksaciju nego za rekreaciju jer je prilično mali.

Ne znam koliko se doručak u ovom hotelu razlikuje u odnosu na ostale hotele u Dubaiju, ali je definitivno drugačiji od onoga što služe za doručak u evropskim hotelima. Baziran je na povrću i piletini sa puno ulja i začina. Poseban utisak na mene su ostavile palačinke, tj. fil za palačinke koji se priprema od urmi, a poznat je pod nazivom luqeymat. To je ustvari gust sirup koji se prži sa dosta ulja, a zatim se uvalja u susam i pospe medom. Svakako vredi probati ali to ipak nije nešto što bih jela svaki dan :).