Jedan od izleta koji se najčešće može videti na veb sajtovima domaćih turističkih agencija i grupnih kupovina je izlet u Temišvar. Ovaj, nama najbliži rumunski grad, jedan je od najudaljenijih od rumunske prestonice, Bukurešta. Temišvar je treći grad po veličini u Rumuniji i predstavlja sedište okruga Tamiš. Međutim, interesantna je činjenica da iako su okrug i grad naziv dobili po reci Tamiš, kroz Temišvar protiče samo reka Begej. Naime, nekada je Tamiš proticao kroz ovaj grad ali je cela oblast bila prilično močvarna i česte su bile poplave, pa je regulacijom vodenih tokova Tamiš pomeren van područja grada, a Temišvaru je za uspomenu ostalo samo ime.
Temišvar često nazivaju Mali Beč jer je najveći trag na arhitekturu Temišvara ostavio period kada je ovaj grad pripadao Habzburškoj monarhiji, pa centralni deo Temišvara podseća na Beč. U starom gradskom jezgru najznačajnije znamenitosti su smeštene na tri glavna trga sa mirnodobskim nazivima: Trg Ujedinjenja, Trg Slobode i Trg Pobede.
Simbolika naziva jednog od najstarijih temišvarskih trgova, Trga Ujedinjenja, ogleda se između ostalog u tome što se na ovom trgu nalaze pravoslavna i katolička crkva, jedna preko puta druge. Takođe je interesantno to što su Srpska saborna crkva Svetog Đorđa i Rimokatolička crkva na istom trgu, posvećene istom svecu. Šta više, ovo je jedinstveno mesto u svetu po tome što su pravoslavna i katolička crkva ovde najbliže jedna drugoj. Trg Ujedinjenja je okružen palatama iz osamnaestog i devetnaestog veka, a u centralnom delu trga nalazi se Statua Svetog trojstva, tj. Stub kuge, koji je podignut kao znak pobede nad tom pošasti.
Trg Pobede predstavlja najuži centar grada i prema tome, centralno mesto svih važnih dešavanja u gradu, kao što su koncerti, vašari, novogodišnje, božićne i uskršnje proslave. Na ovom trgu su najznačajnije građevine zgrada Opere i prepoznatljivi simbol Temišvara - Rumunska saborna crkva, koja više podseća na dvorac nego na crkvu i zbog svog centralnog tornja visokog 90 m predstavlja najvišu građevinu u gradu. Na trgu pobede upečatljiva je i statua vučice sa Romulom i Remom, poklon od Rima, napravljen kao kopija bronzane statue iz petog veka pre nove ere.
Na Trgu Sobode nalazi se zgrada muzičke i pozorišne akademije, nekoliko zgrada vojne uprave i bista poslednjeg kralja Dakije, Decebala. Osim ova tri trga, Temišvar krase simpatični parkovi i veoma lepo uređeno šetalište pokraj reke Begej.
Za mene je najveće iznenađenje u Temišvaru bila jedna naizgled obična ulična svetiljka, koja svedoči o tome da je Temišvar prvi u Evropi, a drugi u svetu (odmah posle Njujorka) imao električno ulično osvetljenje. Interesantno je da je Temišvar bio i prvi evropski grad sa tramvajima na konjsku vuču.
U novije vreme, Temišvar je poznat po šopingu, pa skoro svi izleti do ovog grada uključuju i posetu ogromnom Iulius šoping molu. Meni je mnogo interesantnije jedno drugo mesto u Temišvaru, a to je temišvarski aerodrom, iz kojeg povremeno hvatam konekcije ka drugim delovima Evrope, pre svega zbog letova ka mestima do kojih ne postoje direktne avio linije iz Beograda, a i zbog cena koje su znatno povoljnije.
Нема коментара:
Постави коментар