

Simbolika naziva jednog od najstarijih temišvarskih trgova, Trga Ujedinjenja, ogleda se između ostalog u tome što se na ovom trgu nalaze pravoslavna i katolička crkva, jedna preko puta druge. Takođe je interesantno to što su Srpska saborna crkva Svetog Đorđa i Rimokatolička crkva na istom trgu, posvećene istom svecu. Šta više, ovo je jedinstveno mesto u svetu po tome što su pravoslavna i katolička crkva ovde najbliže jedna drugoj. Trg Ujedinjenja je okružen palatama iz osamnaestog i devetnaestog veka, a u centralnom delu trga nalazi se Statua Svetog trojstva, tj. Stub kuge, koji je podignut kao znak pobede nad tom pošasti.

Na Trgu Sobode nalazi se zgrada muzičke i pozorišne akademije, nekoliko zgrada vojne uprave i bista poslednjeg kralja Dakije, Decebala. Osim ova tri trga, Temišvar krase simpatični parkovi i veoma lepo uređeno šetalište pokraj reke Begej.

Za mene je najveće iznenađenje u Temišvaru bila jedna naizgled obična ulična svetiljka, koja svedoči o tome da je Temišvar prvi u Evropi, a drugi u svetu (odmah posle Njujorka) imao električno ulično osvetljenje. Interesantno je da je Temišvar bio i prvi evropski grad sa tramvajima na konjsku vuču.
U novije vreme, Temišvar je poznat po šopingu, pa skoro svi izleti do ovog grada uključuju i posetu ogromnom Iulius šoping molu. Meni je mnogo interesantnije jedno drugo mesto u Temišvaru, a to je temišvarski aerodrom, iz kojeg povremeno hvatam konekcije ka drugim delovima Evrope, pre svega zbog letova ka mestima do kojih ne postoje direktne avio linije iz Beograda, a i zbog cena koje su znatno povoljnije.
Нема коментара:
Постави коментар