Translate

18. 10. 2018.

Karpatos

Još od prve fotografije Karpatosa, koju sam pre nekoliko godina videla na netu, jedva sam čekala da osetim i doživim ovo ostrvo. Zanimalo me je pre svega da li je lepo kao na slikama, da li je more baš toliko čisto kao što kažu, da li je dovoljno mirno, da li vetar moze pokvariti uživanje na plaži i koliko je rizična vožnja do najlepših plaža na ostrvu. Dobila sam odgovore na sva ta pitanja i na još neka koja mi pre odlaska na letovanje nisu ni pala na pamet.

Po sletanju na aerodrom, koji je smešten na južnom delu ostrva, dočekao nas je standardno jak vetar od oko 60 km/h. Osim na aerodromu, ni na jednom drugom mestu nijednog dana našeg letovanja vetar nije bio ni približno toliko jak. Bilo je vetra ali daleko od toga da je bio neprijatan, naprotiv, po onom jakom suncu itekako nam je prijao!

Na Karpatosu je Pigadija glavni i jedini grad i najbolje mesto za stacioniranje. Mi smo bili smešteni na oko 10 minuta hoda od centra Pigadije, u hotelu Panorama, nadomak duge šljunkovito-peščane plaže Vronti. Nakon što smo se smestili u hotel, suprug i ja smo odmah prošetali do plaže. Imali smo rani jutarnji let pa smo već prvi dan u potpunosti iskoristili za kupanje i sunčanje.

Nama najbliži deo plaže Vronti opremljen je suncobranima i ležaljkama i posut sitnim šljunkom ali je tu obično bila veća gužva, pa smo se mi kupali malo dalje, na udaljenom delu plaže gde je bilo tek nekoliko turista raštrkanih pod suncobranima i drvećem. Tu smo imali utisak kao da smo sami na plaži jer je bilo toliko mirno i tiho. Ulaz u vodu na tom delu plaže je malo nezgodan zbog ploča koje se nalaze u plićaku ali sam brzo uspela da pronađem "prolaz" gde je lakše ući u more. Moj prvi utisak bio je da je more božanstveno, kristalno čisto i idealne temperature - dovoljno toplo da prija i dovoljno hladno da rashladi.

Pigadia je simpatičan primorski gradić sa lukom i mnoštvom restorana. Za mene je simbol Pigadije kameni brodić smešten na stepeništu koje izlazi na šetalište i luku. U Pigadiji ima i nekoliko lepih crkava, čak smo jedno veče prisustvovali ceremoniji crkvenog venčanja jednog para u centru Pigadije. Malo dalje od centra grada, između plaže Vronti i puta ka Aperi, nalaze se ostaci kapele Agia Fotini, jedne od najzanimljivijih istorijskih znamenitosti na ostrvu. Na tom lokalitetu su upečatljivi mramorni okvir crkve, ranohrišćanski mermerni ukrasi i drugi verski simboli.

U Pigadiji, kao i u svakom turističkom mestu, ima i puno suvenirnica, među kojima se izdvaja jedna sa suvenirima načičkanim od poda do plafona i velikom lutkom obučenom u tradicionalnu nošnju. Osim što lepo izgleda, lepo i košta :). Cene suvenira, a i svega ostalog na Karpatosu veće su od cena istih i sličnih proizvoda na ostalim grčkim ostrvima koja sam posetila.

Osim Pigadije, na Karpatosu su sva ostala naselja razbacana po brdima i planini. Olympos je svakako najlepše od svih sela na Karpatosu ali ne znam da li je to razlog zbog čega je to malo naselje postalo selo-muzej i jedna od najinteresantnijih atrakcija na ostrvu ili su ciljano izabrali Olympos da ga ušminkaju i naprave interesantnim za turiste. Položaj sela je fascinantan. Smešten je u izolovanom predelu, na litici u severnom delu Karpatosa. Od Pigadije ga deli oko sat vremena vožnje po dobrom ali strmom i veoma krivudavom putu. Na pojedinim deonicama puta postoji opasnost od odrona, a mrežica nema nigde. Ipak, predeli kroz koje se prolazi su prelepi, pa se sve ostalo zaboravi.

Mi smo u Olympos stigli u kasnim popodnevnim satima i time smo izbegli gužvu koja je najveća oko podneva jer tada najviše organizovanih tura posećuje ovo simpatično mesto. Olympos je drugačiji od svega što sam videla na Karpatosu. Pristup automobilima i skuterima moguć je do ulaza u selo, a dalje se ide peške uskim uličicama. Tu se nalaze radnjice sa autentičnim domaćim proizvodima i ručnim radovima, kao i restorani vrlo privlačnog enterijera sa zanimljivom ponudom obroka. U centru sela je crkva sa visokim tornjem, a samo nekoliko koraka dalje pogled puca na severozapadnu obalu Karpatosa. Krajnji sever ostrva je neprohodan za automobile, pa je najdalja tačka do koje smo došli bio Olympos.

Ono najlepše što Karpatos nudi su svakako plaže i prozirno čisto toplo more u svim nijansama plave boje, a ono što je za mene velika prednost plaža na ovom ostrvu je to što ima prelepih izolovanih plaža i uvala gde čak i u avgustu gotovo da nema nikoga ili ima zanemarljivo malo turista. Međutim, neke čuvene plaže koje su takođe prelepe i vredne svake sekunde provedene na njima, dosta su posećene.

Od tih popularnih plaža najbliže Pigadiji su Veliki i Mali Amopi, do kojih se redovnom autobuskom linijom stiže za 15-tak minuta. Ove dve plaže su povezane stazom koja krivuda duž obale mora. Obe su peščane i plitke, idealne za porodice sa malom decom, a i za sve ostale koji vole takve plaže. Jedina moja zamerka je velika gužva. Ako se to izuzme, plaže su fantastične, sa dosta prirodnog hlada i prelepim pejzažima. U neposrednoj blizini plaže Veliki Amopi, nalazi se šljunkovita plaža sa suncobranima i ležaljkama, a kad se krene dalje šetalištem, ima još nekoliko manjih plaža i uvala, većinom divljih i idealnih ako želite mir i tišinu.

Zapadno od Amopija, na južnoj obali Karpatosa, nižu se plaže koje su uglavnom peščane ili su sa sitnim šljunkom. Neke od najpopularnijih na tom delu Karpatosa su Damatria, Christou Pigadi, Kokkini i Diakoftis, koja je najbliža aerodromu. Na jednoj kratkoj deonici u blizini aerodroma put je ravan i tu svi redovno daju gas jer je to jedino ravno parče puta na ostrvu.

Od svih plaža na jugu Karpatosa, nama je najviše „legla“ plaža Agrilaopotamos, koja se nalazi zapadno od Diakoftisa. To je jedna prostrana peščana plaža sa interesantnim stenama i uvalama u blizini. Na njoj nema suncobrana ni ležaljki, a uz ovu plažu smo videli nekoliko kamp kućica. Mi smo zauzeli hlad pod jednom velikom stenom, lepo se naodmarali i iskupali i krenuli ka krajnjem zapadu ostrva.

Na najzapadnijoj tački Karpatosa nalazi se plaža Agios Teodoros. Ona je prilično izolovana od ostalih mesta na ostrvu i samim tim interesantna. Usečena je u liticu i prilično je uska, a posuta je sitnim šljunkom i peskom. Agios Teodoros je uređena plaža sa nekoliko suncobrana i ležaljki. Osim toga, na ovoj plaži ima i lekovitog blata.

Severno od plaže Agios Teodoros, a takođe na jugozapadnom delu Karpatosa nalaze se letovališta Arkasa i Finiki. U Arkasi smo se iskupali na plaži Agios Nikolaos gde su bili najveći talasi koje sam videla na ostrvu, iako ni tu talasi nisu bili nešto posebno veliki. Na ovoj plaži se nalazi lep kafić gde smo se osvežili. U Finikiju se nismo mnogo zadržali, mada je i to mesto simpatično, posebno u blizini luke, gde ima nekoliko lepo sređenih taverni, a na brdu se nalazi crkvica.

Na istočnoj obali Karpatosa smeštene su tri najpoznatije plaže na ostrvu. Od njih je glavnom gradu najbliža Achata, koja se nalazi 12 km severoistočno od centra Pigadije. Iako je lepa, šljunkovita i besprekorno čista, ova plaža na mene nije ostavila neki poseban utisak. Mi smo na njoj proveli jedno pre podne. I ovde smo pronašli hlad pod stenom i lepo se iskupali.

Severno od Achate je Kira Panagia. Najpoznatiji pejzaž sa reklamnih fotografija Karpatosa skriven je na ovoj plaži. Tu se nalazi čuvena crkva sa crvenom kupolom i zvonom koje svi fotografišu uz, naravno, plažu u pozadini. Ovde je, kao i na plaži Achata, prilična gužva ali mora ima dovoljno za sve...

Još severnije je plaža Apella, koja se meni najviše svidela od te tri plaže. I ona je šljunkovita i dosta je posećena, kao i Achata i Kira Panagia, ali je ova plaža toliko velika da nema ni govora o nekoj pretrpanosti. Ovde dolaze i organizovane brodske ture ali ja ipak mislim da je bolje doći automobilom ili skuterom jer tako možete ostati koliko vam je volja. Mi smo bili raspoloženi za celodnevno uživanje na ovoj plaži pod borovima koji su se povili od vetra. Iznad plaže postoje šumske stazice i odatle se pruža fenomenalan pogled na celu plažu.

Od glavnog puta do svake od ove tri plaže vode uski i krivudavi putevi koji su na većem delu bez bankina. Mimoilaženje sa drugim automobilima je na nekim delovima teško. Na putu do i od plaže Apella smo molili Boga da nam niko ne naiđe u susret jer je put do te plaže najuži u poređenju sa putevima koji vode do prethodne dve plaže ali je srećom to ujedno i najkraći od ta tri puta.

Osim plaža Apella i Agrilaopotamos, moj favorit na Karpatosu su plaže u mestu Kato Lefkos. Na ovim plažama su mi se posebno svideli interesantni sprudovi i stene, a najviše vremena sam provela u delu plaže koji bi se mogao nazvati prirodnim bazenom sa predivnom čistom i toplom vodom.

I mogla bih da pišem još... ali nijedan opis doživljaja Karpatosa nije dovoljan da dočara sve lepote ovog ostrva. Nisu dovoljne ni slike. Treba otići na Karpatos i zaboraviti na ostatak sveta.

Нема коментара:

Постави коментар